Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Prof. Żaryn o Powstaniu Warszawskim

Data: 08.08.2019 r., godz. 11.00   
W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 31 lipca w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej w Tłuszczu wykład wygłosił prof. Jan Żaryn, senator RP.
Spotkanie prowadził Marcin Ołdak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej. Prof. Jan Żaryn przekazał na ręce prezesa książkę „Powstanie Warszawskie w sieci historii: antologia”.

„Burza” w Tłuszczu


– Dziś mamy znaczącą rocznicę w Tłuszczu. Obok makrohistorii dzieje się też mikrohistoria. 75 lat temu żołnierze pododdziału 32. pułku piechoty Armii Krajowej, nasi dziadkowie walczyli z niemieckim pociągiem pancernym. Właśnie teraz od strony Wilczeńca, od strony dzisiejszego osiedla Słoneczna walczyli w ramach akcji „Burza”. Akcja rozpoczęła się na naszym terenie 26 lipca. Do zajęcia były 2 ważne punkty w obwodzie radzymińskim AK. Tymi punktami był Radzymin i Tłuszcz – powiedział Marcin Ołdak.
– Tłuszcz został zajęty 30 lipca. Armia Krajowa utrzymała miasto 4 dni. Walczono z pociągiem pancernym, z którym skutecznie sobie poradzono. Ale gdy przyszły doborowe niemieckie jednostki pancerne, Armia Krajowa wycofała się i akcję „Burza” tutaj rozwiązano – dodał.
– Tutaj mamy książki poświęcone lokalnej Armii Krajowej, które znajdują się w moich zbiorach. Wielu już kupić nie można, ale zawsze chętnie się nimi dzielę. Zapraszam do lektury – podsumował Marcin Ołdak.

Decyzja o wybuchu powstania

– Jedna kwestia to jest zasięg informacji bieżących dostarczanych dowództwu Armii Krajowej, które musi podjąć decyzję, w którym momencie powinno wybuchnąć powstanie. Druga kwestia, dużo istotniejsza, to jest to, że wewnątrz najbliższego otoczenia Bora-Komorowskiego były diametralnie różne stanowiska. Jeżeli chodzi o widzenie tej decyzji – mówił prof. Jan Żaryn.
– Tadeusz Pełczyński będzie najbardziej pesymistyczny, jeżeli można tak powiedzieć, co do sensu wybuchu powstania w Warszawie. A z kolei Leopold Okulicki, późniejszy następca Tadeusza Bora-Komorowskiego, będzie najbardziej optymistycznie nastawiony do tej decyzji. Będzie wręcz naciskał na Bora-Komorowskiego – podkreślił.
– Z tej dwójki oficerów niewątpliwie Okulicki miał dużo większy autorytet dla Bora-Komorowskiego z powodu oczywistego. Mianowicie, Okulicki przybył niedawno do kraju, do podziemia. Został wysłany „Trzecim Mostem” z Londynu (akcja miała miejsce z 25 na 26 lipca – przyp. red.). Jawił się w związku z tym jako osoba, która była dużo bliżej świata, z którym Bór-Komorowski nie miał żadnego bezpośredniego związku. Czyli z Rządem Polskim na uchodźstwie – wyjaśnił prof. Żaryn.
Jednym z wielu problemów, których Bór-Komorowski nie mógł rozwiązać, była kwestia, czy już wiemy, że USA i Związek Sowiecki mieli silną pozycję, a Wielka Brytania ją utraciła.
Prof. Żaryn przedstawił tło historyczne i okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego. Zaznaczył, że nie miało szans na powodzenie, ale pozwoliło Polakom być wolnym przez 63 dni jego trwania. Po kilkuletniej okupacji niemieckiej znów na ulicach zawisły polskie flagi.
Rafał Orych