Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Mamy szereg atrakcji

Data: 08.08.2019 r., godz. 11.00   
O planowanych zbliżających się uroczystościach z okazji 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozmawiamy z burmistrzem Radzymina Krzysztofem Chacińskim.
Aldona Maliszewska: Jak będą przebiegały uroczystości w Radzyminie w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej?

Krzysztof Chaciński: – Obchody 15 sierpnia przygotowujemy według sprawdzonych ram, w których jest miejsce i na znane wszystkim, cykliczne wydarzenia, i na nowości. Główne uroczystości patriotyczne w Radzyminie rozpoczną się zgodnie z tradycją o godz. 17:00 na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 od Mszy Świętej, po której nastąpi część oficjalna i Apel Poległych w asyście Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Z wojskowych atrakcji zapraszamy na wystawę sprzętu wojskowego, na której będzie można dotknąć i wsiąść m.in. do czołgu Leopard czy na transporter Rosomak i samochód wojskowy typu HMMWV.
Mamy też szereg atrakcji sportowo-rekreacyjnych, przede wszystkim 28. Półmaraton Bieg 1920, jubileuszowy 30. Turniej Brydżowy czy widowiskowe Zawody Gołębiarskie.
Dzień po głównych obchodach, 16 sierpnia, z Radzymina wystartuje wyścig kolarski „Tour Bitwa Warszawska 1920” z cyklu „Mazowsze Tour” o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kolarze pojadą aż do Płocka i mam nadzieję, że od Radzymina zacznie się wzrost znaczenia tej imprezy kolarskiej do jednej z najważniejszych wydarzeń sportowych w kraju. Kontynuujemy w ten sposób tradycje kolarskie w Radzyminie – startował u nas trzy lata temu Tour de Pologne, regularnie odbywa się wyścig w ramach Lotto Poland Bike Marathon, a także wyścigi szosowe, organizowane przez AMP UKS Victoria Radzymin i rodzinne wydarzenia rowerowe, przygotowywane przez Klub Kamyk Radzymin. Cieszę się z popularności tego sportu w naszej gminie, bo oprócz imprez sportowych mamy świetne tereny do jazdy amatorskiej, turystyki rowerowej i coraz więcej ścieżek rowerowych.Jakie koncerty?


– Gwiazdą wieczoru będzie zespół Golec uOrkiestra, start o 21.00. Przed nimi wystąpi radzymiński zespół All the Same, pokażemy też piękne widowisko muzyczne „Kobiety według Młynarskiego”. W weekend poprzedzający święto 15 sierpnia zapraszamy też tradycyjnie na Galę Festiwalu Operetkowo-Operowego na Mazowszu.

Co z innymi nowościami w programie?

– W najbliższą sobotę, 10 sierpnia otwieramy wystawę poświęconą generałowi Józefowi Hallerowi i jego żołnierzom. Odwiedził on Radzymin w 1920 roku, tuż po bitwie, aby wręczyć jej bohaterom Ordery Virtuti Militari. Podczas wernisażu będzie można też obejrzeć film historyczny „Błękitna Armia” o wojsku gen. Hallera w latach 1917-1919. Samą wystawę będzie można oglądać w foyer Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie aż do Dni Radzymina w połowie września.

W jaki sposób Radzymin przygotowuje się do 100. rocznicy (czy powstaje jakiś obiekt lub inna forma upamiętnienia)?

– Przygotowujemy szereg przedsięwzięć, które będą odbiegały od dotychczasowego ramowego programu obchodów, ale w tym momencie nie chcemy jeszcze „odkrywać kart”. Pierwszej konkretnej zapowiedzi proszę spodziewać się podczas tegorocznych obchodów 15 sierpnia, na które serdecznie zapraszam.