Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Śladami wiary w powiecie wołomińskim

Data: 08.08.2019 r., godz. 11.00   
Rozmowa z Agatą Bochenek – autorką albumu „Święci w niebie i na ziemi... Mała architektura sakralna w gminach powiatu wołomińskiego”, wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wołomińskiej WOŁOMINIAK.
Aldona Maliszewska: Jak narodził się pomysł wydania publikacji o kapliczkach w powiecie wołomińskim?

Agata Bochenek: – Z mojego ogromnego sentymentu do takich obiektów, z wychowania, jakie otrzymałam w rodzinnym domu, z szacunku dla tradycji. Już wcześniej robiłam zdjęcia kapliczek i krzyży i w pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać, ile ich jest w powiecie wołomińskim, gdzie się znajdują, w jakim są stanie. Pewnie wtedy powstał zamysł, by przygotować ewidencję obiektów małej architektury sakralnej.
Podjęliśmy się tego zadania wspólnie, tj. Fundacja Dziedzictwo Nadbużańskie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wołomińskiej WOŁOMINIAK, którego jestem wiceprezesem. Publikacja jest uwieńczeniem dwuletnich starań, bo najpierw powstała ewidencja krzyży, kapliczek i figur świętych w dwunastu gminach powiatu, obejmująca tysiąc dziewięć obiektów.

Jak przebiegały prace nad projektem?

– Niezwykle pracochłonne, ale też fascynujące było przygotowanie ewidencji. Nikt wcześniej nie podjął się takiego wyzwania, tak naprawdę było to szukanie po lasach, polach, łąkach. Po gminie Tłuszcz jeździłyśmy razem z Ulą Platą-Paćkowską, zupełnie nie znając terenu, zdarzało się, że nie wiedziałyśmy, gdzie jesteśmy. I znalazłyśmy 154 obiekty, najwięcej spośród gmin powiatu.
W gminie Jadów, gdzie ewidencją objęto 151 obiektów, dużą pomoc otrzymałam od wójta, Pana Dariusza Kokoszki i od Hani Pobudkiewicz. Haniu, dzięki Tobie mogłam zobaczyć przepiękną drewnianą kapliczkę słupową w Nowinkach, urokliwe kapliczki wiszące w Dębem Dużym i wiele, wiele innych niezapomnianych obiektów.
Duże wrażenie wywarły na mnie krzyże i kapliczki z XIX i początków XX wieku w gminie Strachówka. Tutaj nieocenioną pomoc otrzymałam od Magdaleny Suchenek, najlepszego przewodnika śladami wiary. Dodam jeszcze, że generalnie krzyże i kapliczki w naszym powiecie są zadbane, nawet te oddalone od ludzkich siedzib, ukryte w lesie. Podczas realizacji projektu spotkałam się z dużą życzliwością i otwartością mieszkańców, którzy wskazywali drogę, słowo „kapliczka” otwierało każde drzwi o każdej porze dnia.

Proszę opisać wrażenia po wydaniu publikacji.


– Ogromna satysfakcja i radość, że po ponad dwuletniej pracy, na bazie wykonanej ewidencji, ukazała się ta publikacja. Wyjątkowa podróż śladami wiary po powiecie wołomińskim. Reakcje osób, ze zdaniem których bardzo się liczę, przerosły moje oczekiwania, odbiór jest bardzo ciepły i pozytywny.
Jednocześnie jest wielki niedosyt, bo spośród 1009 obiektów w albumie ukazane zostały nieliczne i naprawdę był to trudny wybór: dlaczego ta kapliczka, ten krzyż, a nie tamte, tak samo godne uwagi i pokazania. Mam około pięciu tysięcy zdjęć, a w publikacji jest ich niespełna dwieście. Chciałabym kiedyś pokazać te zdjęcia, wszystkie krzyże i kapliczki, prawdziwe, ponadczasowe bogactwo naszej ziemi.
Marzy mi się także uwiecznienie, np. w filmie, opiekunów krzyży i kapliczek na czele z panem Anastazym z Piasek i panią Zofią z Osęki, którzy mimo podeszłego wieku dbają o te miejsca. Pani Zofia, opiekunka drewnianej karawaki w Osęce powiedziała: „dopóki żyję, będę dbała o ten krzyż”. Bez takich ludzi, bez ich wiary i poświęcenia nie byłoby ani tak okazałej ewidencji obejmującej ponad tysiąc obiektów, ani tej publikacji.