Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

45 lat jesiennych uśmiechów

Data: 09.05.2019 r., godz. 11.00   
Starość nie musi być smutna ani samotna. Seniorzy z klubu „Uśmiech Jesieni” w Tłuszczu dzielą się ze wszystkimi radością z życia. W tym roku obchodzą 45-lecie istnienia.
W ramach klubu działa zespół wokalny „Jesienne Róże”, który liczy 15 osób (w tym 4 panów). Seniorzy spotykają się w czwartki w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, gdzie się integrują i spędzają miło czas. Aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym powiatu wołomińskiego i nie tylko. Tworzą jedyną w swoim rodzaju wizytówkę Tłuszcza.

Czwartkowe spotkania

Klub seniora „Uśmiech Jesieni” powstał w 1974 r. Inicjatorem jego powstania był Polski Komitet Pomocy Społecznej. Jako pierwsza stery objęła Janina Tkaczyk – wieloletnia działaczka „Ligi Kobiet”. Przez 33 lata, od 1975 r., klubowi przewodniczyła Czesława Matejak. Potem przez 2 lata (od 2008 r.) funkcję sprawowała Krystyna Lis. Od 2010 r. do dziś „Uśmiechowi Jesieni” przewodniczy Jadwiga Boguszewska.
– Klub rozkwita dzięki operatywnej działalności pani Jadzi. Jest osobą, która emanuje ciepłem, kocha i łączy ludzi oraz roztacza wokół siebie pogodną atmosferę. Nasze czwartkowe spotkania są miłą okazją do serdecznych rozmów, żartów i niejednokrotnie do tańca – mówi Barbara Jędrysiak.
– Angażujemy się w liczne projekty i inicjatywy, które rozwijają nasze umiejętności. Przynoszą również uznanie, granty i nagrody dla naszego klubu – dodaje.
– Piosenki, które wykonujemy jako zespół „Jesienne Róże”, można usłyszeć na imprezach kulturalnych w Tłuszczu i w gminach ościennych. Oprawę muzyczną zabezpiecza niezastąpiony akordeonista Krzysztof Milewski. Śpiewamy pieśni własnego autorstwa i ludowe, np. „Cyganeczkę” lub „Całować to nie grzech”. Wyrażamy w nich radość z możliwości bycia razem – podsumowuje pani Barbara.

Miłość do muzyki

W czwartkowych spotkaniach uczestniczą seniorzy o różnych zainteresowaniach i charakterach. Na harmonijce ustnej przygrywa pan Michał Baranowski. Dobry humor nie opuszcza pana Michała Oleksińskiego, który ma bogaty zestaw strojów: clown, kucharz, kataryniarz i wiele innych. Znakomicie wczuwa się w role i rozwesela uczestników zabaw i wydarzeń kulturalnych. Próbkę jego umiejętności można było zobaczyć podczas Tłustego Czwartku w Sulejowie.
– Zamiłowanie do akordeonu mam już od dzieciństwa. Jestem samoukiem. Szczególnie lubię tanga i walce. Kiedyś grywałem po weselach, ale w związku z wypadkiem samochodowym i chorobą miałem ponad 20 lat przerwy. W zespole „Jesienne Róże” gram na akordeonie od 10 lat. Cieszę się, że mogę tu być – mówi „faktom.wwl” Krzysztof Milewski.
– To już moja piąta harmonia pedałowa. Zacząłem grać w wieku 10 lat. Uczył mnie samouk. Miałem dobry słuch i ucho do melodii. Aby grać na harmonii, trzeba to kochać. Grywałem na wieczorowych zabawach. Sadzali mnie w rogu i tak zarabiałem parę groszy. Później razem z braćmi założyliśmy zespół. Graliśmy na weselach i zabawach. Niestety, dziś już zanika tradycja grania na harmonii – wspomina Tadeusz Żelazowski (73 l).

Z uśmiechem przez życie

– Współpraca z seniorami układa się wspaniale. Uświetniają swoimi występami wiele imprez kulturalnych w gminie Tłuszcz, a ich niesłabnący uśmiech i optymizm zaraża wszystkich wokół – podkreśla Wioleta Kur, dyrektor CKSiR w Tłuszczu.
– W moim domu od zawsze było dużo muzyki. Mój tata grał na harmonii pedałowej. Natomiast moje siostry potrafią grać na różnych instrumentach m.in. perkusji, akordeonie lub gitarze. Nie ma u nas imprezy okolicznościowej bez tańców, śpiewów lub muzyki. Bardzo mnie cieszy, że moje wnuczki grają w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Tłuszczu. Niesiemy radość sobie i innym – opowiada pani Jadwiga.
– Klub Seniora „Uśmiech Jesieni” jest dla nas odskocznią od szarej codzienności. Każdemu z nas doskwierają różne smutki – choroby lub samotność. Tutaj cieszymy się wspólnie życiem i pomagamy sobie w trudnościach. Idziemy z uśmiechem przez życie. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy na obchody 45-lecia naszego klubu, które odbędą się 8 sierpnia. Będzie się działo! – podsumowuje.
Rafał Orych