Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Cieszą mnie zmiany

Data: 28.03.2019 r., godz. 11.00   
O drogach i transporcie, Szpitalu Powiatowym w Wołominie oraz Pałacu w Chrzęsnem rozmawiamy ze starostą wołomińskim Adamem Lubiakiem
Edyta Nowak-Kokosza: Minęło sto dni, od kiedy jest Pan na stanowisku starosty. Proszę podsumować ten czas.

Adam Lubiak:
– Ostatnie miesiące były bardzo intensywne i nie zanosi się na zmniejszenie tempa pracy w najbliższym czasie. Cieszą mnie zmiany mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i jakości świadczonych usług przez starostwo i podległe jednostki jak np. szpital powiatowy. Skupiamy się na realizacji uchwalonego budżetu i planowaniu nowych inwestycji na całą kadencję.Ważny temat to drogi. Obiecał Pan na ten cel rekordowe środki.

– Zamierzamy bardzo aktywnie skorzystać z szansy, jaką daje nam rządowy program Fundusz Dróg Samorządowych. Województwo Mazowieckie otrzymało rekordowe środki do rozdysponowania dla samorządów. Pozwolą one na zaplanowanie 2-, 3-letnich inwestycji drogowych i optymalne wykorzystanie posiadanych środków. Do tej pory mogliśmy tylko aplikować o wsparcie jednorocznych zadań. Powołałem zespół ds. dróg samorządowych, który opracowuje wnioski do wojewody.
Obecnie realizujemy m.in. remont ul. Wileńskiej w Wołominie czy ul. Szkolnej w Radzyminie. Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na budowę mostu w gminie Tłuszcz. Kończymy 1. etap przebudowy ul. Kasprzykiewicza. To tylko część inwestycji zaplanowanych na ten rok.

Jak wygląda sytuacja z dofinansowaniem transportu lokalnego? Czy gminy otrzymają pomoc ze strony starostwa?

– To kolejny rządowy program, z którego chciałbym w pełni skorzystać. W starostwie odbyło się parę dni temu spotkanie z wójtami i burmistrzami w tej sprawie. W ciągu tygodnia gminy przekażą do starostwa swoje potrzeby i plany rozwoju transportu zbiorowego. Z przychylnością przyglądam się również możliwości rozwoju połączeń kolejowych, np. z Radzymina do Legionowa.

Na jaką jeszcze pomoc w najbliższym czasie mogą liczyć gminy?

– Chciałbym zaproponować wsparcie ze strony starostwa na modernizację oświetlenia wzdłuż dróg powiatowych. Formalnie to właśnie gminy odpowiadają za oświetlenie na swoim terenie, niezależnie od kategorii drogi. Nowe oświetlenie LED-owe przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i ograniczy koszty ponoszone przez gminy.

Duże zmiany szykują się w Szpitalu Powiatowym w Wołominie. Pacjenci od wielu lat czekają na dobre wieści.

– Przygotowujemy właśnie porozumienie, na mocy którego szpital będzie mógł ogłosić przetarg na budowę nowego budynku, który pomieści przychodnie specjalistyczne. Inwestycja potrwa ok. 2-3 lat.
Nie czekamy jednak ze zmianami do zakończenia inwestycji. Podwoiliśmy już liczbę stanowisk do rejestracji w przychodni specjalistycznej i uruchomiliśmy elektroniczny system kolejkowy. Realizowana jest informatyzacja szpitala, dzięki czemu będzie możliwe uruchomienie zapisów online. Planujemy również rozbudować pomieszczenia na parterze szpitala i zwiększyć powierzchnię SOR, co pozwoli na zatrudnienie dodatkowych lekarzy i poprawę jakości świadczonych usług. Od 1 kwietnia p.o. dyrektora szpitala, do czasu rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko, będzie Pan Grzegorz Krycki.

Pałac w Chrzęsnem (gmina Tłuszcz) został zakwalifikowany do kolejnego etapu ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. Proszę przybliżyć czytelnikom ten temat.

– Kandydatura Pałacu w Chrzęsnem przeszła ocenę formalną i zakwalifikowała się do kolejnego etapu. Konkurencja stoi na najwyższym poziomie. W naszej kategorii znalazły się m.in Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie.
Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Jury ocenia jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach. Laureatów i wyróżnionych w konkursie poznamy 24 kwietnia.

W Pałacu w Chrzęsnem sporo wydarzeń kulturalnych: wystawy, koncerty, warsztaty. Co w najbliższym czasie?

– Już dzisiaj mogę zaprosić na coroczną majówkę, która odbędzie się w dniu 19 maja. Zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji dla całych rodzin, a gwiazdą imprezy będzie zespół Piękni i Młodzi.
Zupełnie nowym wydarzeniem będzie dwudniowa impreza z okazji Dnia Dziecka, na którą zapraszamy w dniach 1-2 czerwca. Pałac w Chrzęsnem zamieni się w obóz husarski. Ponad 200 rekonstruktorów będzie odgrywać inscenizacje historyczne z XVI-XVII w.

Wkrótce również coroczne obchody rocznicy Powstania Styczniowego w Boruczy (gmina Strachówka)…

– Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców już w najbliższą niedzielę, 31 marca na uroczystości 156. rocznicy Powstania Styczniowego. Rozpoczynamy Mszą Św. o godz. 12.00 w kościele we Franciszkowie (gmina Tłuszcz). Następnie przy mogile powstańców w Boruczy (gmina Strachówka) odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców. Uroczystości zakończy koncert Orkiestry Wojskowej.