Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Tłusty Czwartek w Sulejowie

Data: 07.03.2019 r., godz. 11.00   
Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, znany w naszej tradycji jako ostatki. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Geneza tłustego czwartku sięga czasów pogańskich, kiedy to świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.
Słodkie pączki, które znamy, pojawiły się w Polsce dopiero w XVI wieku. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.
Świętowanie Tłustego Czwartku w Sulejowie (gmina Jadów) to już tradycja. Co roku na 52 dni przed Wielkanocą Kółko Rolnicze „Sulejowianki” we współpracy z wójtem gminy Jadów organizuje spotkanie dla mieszkańców, podczas którego można nie tylko zjeść własnoręcznie przygotowane przez gospodynie pączki i faworki, ale też posłuchać zapustowych przyśpiewek.
W tym roku na scenie oprócz „Sulejowianek” wystąpiły także: „Babki z Rodzynkami” z Jadowa, „Kalinki” z Miąsego, Koła Gospodyń Wiejskich z Jadwisina i Równego, Klub Seniora „Jesienne Róże” z Tłuszcza oraz Jolanta Wiśniewska z Rozalina.
W wydarzeniu oprócz mieszkańców udział wzięli również: ks. kan. Józef Rutkowski – proboszcz parafii w Sulejowie, Paweł Bednarczyk – burmistrz Tłuszcza oraz Dariusz Kokoszka – wójt gminy Jadów wraz z pracownikami.
Jak to zazwyczaj bywa podczas zapustów, spotkanie zakończyło się tańcami, podczas których uczestnicy mieli okazję spalić kalorie, których nie sposób uniknąć w tym wyjątkowym dniu.


 

Sylwia Tryc