Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Zawierzeni Matce Bożej

Data: 07.02.2019 r., godz. 11.00   
W środę, 6 lutego, samorządowcy z powiatu wołomińskiego odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
W uroczystej Mszy świętej odprawionej przez biskupa Marka Solarczyka uczestniczyli samorządowcy, duszpasterze i mieszkańcy 12 gmin powiatu wołomińskiego. W czasie Eucharystii został odczytany akt zawierzenia samorządu i mieszkańców powiatu.

Dziękujemy za 100 lat

Mieszkańcy powiatu wołomińskiego zaangażowali się także w części stałe Mszy św. Pierwsze czytanie przygotował Dariusz Kokoszka, wójt Jadowa. Ewangelię przeczytał ks. Robert Kalisiak z parafii w Poświętnem. Modlitwę powszechną Rafał Mathiak, wójt Klembowa. – Podczas tej Mszy św. szczególnie zawierzamy intencje, które są bogactwem życia powiatu wołomińskiego – mówił podczas homilii bp Marek Solarczyk (pochodzący z Duczek, gmina Wołomin).
– Dzisiaj jest, co prawda, 6 lutego, ale dwa dni temu Wołomin przeżywał stulecie nadania praw miejskich. Dziękujemy za te 100 lat. Dziękujemy za tych wszystkich, którzy sprawili, że te 100 lat koncentrujące się w mieście Wołomin, sprawiało dla jego mieszkańców, dla tych wszystkich, którzy byli wokół tego miasta, tyle dobra, tyle pięknych darów, w tak niejednokrotnie trudnych czasach, ale przepełnionych wielką wspólną troską o to, aby to, co się tam dokonuje, było szanowane, aby Boże dary się rozwijały. Dziękując za te 100 lat. Zawierzamy to, co przed nami, prosząc dla mieszkańców miasta i gminy, ale i całego powiatu wołomińskiego, o potrzebne łaski – podsumował biskup.

Akt zawierzenia

Na zakończenie Mszy św. starosta powiatu wołomińskiego Adam Lubiak odczytał Akt Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski samorządowców kadencji 2018 – 2023 i mieszkańców powiatu wołomińskiego. – Na Akcie Zawierzenia podpisali się włodarze całego powiatu wołomińskiego – 12 gmin, wójtowie i burmistrzowie – poinformował Dariusz Kokoszka, wiceprzewodniczący Wspólnoty Samorządowej Powiatu Wołomińskiego. – Zawierzamy nasze gminy, naszych mieszkańców Matce Boskiej Częstochowskiej. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ Matka Boża daje nam siłę, pozytywną energię, ładujemy akumulatory na cały rok i potem za rok przyjeżdżamy i odnawiamy ten Akt Zawierzenia – dodał. – Jest za co dziękować Matce Bożej. Naprawdę wiele łask płynie dla naszego samorządu. Z opieką Matki Bożej jest po porostu łatwiej – podsumował.

Etyka katolicka w samorządzie

Ostatnim akcentem pielgrzymki była prelekcja wygłoszona w Sali Różańcowej przez ojca paulina Wojciecha Deca do samorządowców i mieszkańców powiatu wołomińskiego. Duchowny podkreślał różnicę między religijnością a wiarą. Mówił, że samo przeżywanie świąt kościelnych stanowi sferę kulturalną. Istotne jest jacy jesteśmy wobec drugiego człowieka w codziennym życiu. Pomimo trudności i przykrych sytuacji nie powinno się kategoryzować ludzi i zawsze odpowiadać życzliwością. Ojciec Wojciech zaznaczył, że to samorządowcy są najbliżej mieszkańców. Znają ich problemy i powinni być dla nich wsparciem. Krótkie wystąpienie na temat „Etyki katolickiej w samorządzie” wygłosił także ks. Arkadiusz Rakoczy proboszcz parafii w Duczkach (gmina Wołomin).
Następnie głos zabrali – Adam Kopczyński, który przybliżył historię pielgrzymek z Ziemi Cudu nad Wisłą na Jasną Górę, zainicjowanych przez samorządowców z miasta Marki. Wypowiedź do zgromadzonych sformułował także starosta, Adam Lubiak. – Kontynuujemy tę wspaniałą tradycję, jaką jest pielgrzymka, podczas której będziemy zawierzali pracę wszystkich samorządów z powiatu wołomińskiego. Będziemy wspólnie się modlić za naszą małą Ojczyznę, aby Matka Boża opiekowała się nami i pomagała nam w naszej codziennej pracy na rzecz naszych mieszkańców – mówił. – To był rok ciężkiej pracy. Wchodzimy w nowe wyzwania, będziemy chcieli pozyskiwać coraz więcej środków zewnętrznych na rozwój naszego powiatu, ościennych gmin, więc jak najbardziej opieka Matki Bożej będzie nam potrzebna, żeby te wszystkie zadania, które są przed nami, wykonać – podsumował starosta.Rafał Orych

wypowiedzi na podstawie artykułu ze strony www.jasnagora.com