Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Dąbrowickie dziołchy

Data: 17.01.2019 r., godz. 11.00   
W sobotę, 29 grudnia w Dąbrowicy (gmina Poświętne) odbyło się spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich.
Na spotkanie stawili się: wójt Sylwester Niźnik, przewodniczący rady Andrzej Orych, ksiądz proboszcz Robert Kalisiak, przedstawiciele kół gospodyń z gminy Poświętne: Agnieszka i Marcin Skonieczni z Choin oraz Elżbieta Syrówka z Nadbieli. Przede wszystkim licznie przybyli mieszkańcy Dąbrowicy.

Patriotyczne sołectwo

Na wstępie wszystkich powitał radny Wiesław Rozbicki. Następnie gospodynie przedstawiły program artystyczny przybliżający okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę. Całość prowadzili Krystyna Kurek i Dariusz Rozbicki. Na początku uczestnicy odmówili modlitwę „Pod Twoją obronę”.
– W czasach zaborów to matki wychowywały swoje dzieci na polskich patriotów. Wśród tych kobiet – tak bardzo Polskę kochających, tak bardzo Polsce wiernych, były kobiety mieszkające na wsi. One zawsze wyróżniały się szczególną miłością do swojego środowiska, do wsi. Polskie matki uczyły dzieci patriotyzmu i katechizmu. A czy nasze dzieci znają słowa popularnego ongiś wierszyka „Kto ty jesteś”? – zapytała pani Krystyna, przewodnicząca koła. Najmłodsi wzorowo udzielili odpowiedzi na pytania z „Katechizmu polskiego dziecka”.
– Wielu młodych chłopców włożyło żołnierski mundur i chwyciło za broń. Walczyli o wolną Polskę. Tak wiele matek opłakiwało zaginionych synów jak w wierszu „Poszedł Jaś na wojnę” – powiedział pan Darek. Następnie prowadzący przytoczyli treść utworu.
– Sto lat później, 18 grudnia 2018 roku mieszkańców naszej wsi zjednoczył wspólny cel. W 100-lecie odzyskania niepodległości postanowili coś zrobić dla swojej małej ojczyzny i założyli Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowicy – podsumował pan Darek.
Następnie gospodynie zaśpiewały piosenkę własnego autorstwa.

„Dąbrowickie dziołchy, wielkie zawodnice,
Kazały se poszyć pasiaste spódnice,
Oj lala, oj lala, oj lala lala,
Kazały se poszyć pasiaste spódnice,
Pasiaste spódnice i białe bluzeczki,
Założyły koło te sprytne babeczki,
Koło założyły, chłopom obiecały,
Że im będą słodkie pączusie dawały,
Ale nasze dziołchy wcale nie gotują,
Tylko wieczorami wesoło tańcują”.

Uczestnicy wykonali również pieśni patriotyczne „Legiony” i „O mój rozmarynie” oraz kolędę „Wśród nocnej ciszy”.
Panie zapewniły, że będą m.in. aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i promować lokalną kulturę.

W jedności siła

– To jeden z tych szczególnych momentów, kiedy się jednoczymy. Powstaje coś nowego i dobrego, co nas buduje. Jako chrześcijanie chcemy sobie pomagać. Służymy sobie w czynie społecznym. Przyniesie to najlepszy owoc. Ludzie czują się potrzebni. Każda włożona cegiełka ma znaczenie – powiedział ksiądz Robert. Po tych słowach udzielił gospodyniom błogosławieństwa na dalszą działalność. Część oficjalną zakończyły przemówienia okolicznościowe.
Na mieszkańców i gości czekały słodkie wypieki pań domu: oponki, pączki i babeczki. Dużo radości sprawiła wizyta św. Mikołaja, który wręczył dzieciom i gościom miłe upominki.
Był to niezwykły wieczór w Dąbrowicy. Rodzinna atmosfera udzieliła się wszystkim. Mieszkańcy zakończyli rok, dając świadectwo jedności i pracowitości. W nowym roku czekają ich nowe wyzwania, które z pewnością nie będą im straszne. Sprostają im na czele z gospodyniami, radnym i nowym sołtysem Mateuszem Rozbickim. Razem można więcej.Rafał Orych