Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

11 listopada w Poświętnem

Data: 22.11.2018 r., godz. 11.00   
W niedzielę, 11 listopada o godz. 12.00 w kościele w Poświętnem odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Mszę poprzedził koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru i organisty. Punktualnie o 12.00 odśpiewano hymn. Następnie chór wykonał łacińską pieśń „Introibo ad Altare Dei”. Homilię wygłosił ksiądz dziekan Dariusz Skwarski z Tłuszcza.
W wystąpieniu podkreślił, że od wieków największymi przywarami Polaków jest egoizm, nienawiść i brak poszanowania dla prawa. Zawsze prowadziło to do podziałów, osłabienia naszej ojczyzny i rozbiorów. Następnie ksiądz Dariusz przybliżył sylwetki sześciu ojców niepodległości, za którymi stanął cały naród. Byli to: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński. Pomimo różnic potrafili się porozumieć na rzecz niepodległości. Zjednoczyła ich Polska.
Po Mszy mieszkańcy udali się pod Urząd Gminy, gdzie miały miejsce przemówienia okolicznościowe. Następnie złożono wieńce pod krzyżem przy budynku Ośrodka Zdrowia, postawionym ku czci tych, którzy oddali życie za niepodległość Polski.
Przedstawiciele komitetu wyborczego Gmina Dla Mieszkańców złożyli również wieniec pod tablicą upamiętniającą działacza niepodległościowego Franciszka Kominka w Rojkowie.
W niedzielę, 25 listopada o godz. 12.00 w kościele w Poświętnem odbyła się Msza Święta w intencji ojczyzny, mieszkańców i nowych władz samorządowych. Po Mszy miał miejsce koncert patriotyczny.Rafał Orych